June 22, 2021

Spanish Para Badminton International Semi-finals action

3 min read

SEMI-FINAL RESULTS

MEN’S SINGLES SU5: Cheah Liek Hou (Mas) bt Meril Loquette (Fra) 21-8, 21-8; Taiyo Imai (Jpn) bt Bartlomiej Mroz (Pol) 23-21, 21-10

MEN’S SINGLES SH6: Jack Shepard (Eng) bt Charles Noakes (Fra) 21-12, 21-14; Krysten Coombs (Eng) bt Isaak Dalglish (Eng) 21-12, 21-18

MEN’S SINGLES SL3: Daniel Bethell (eng) bt Oleksandr Chyrkov (Ukr) 21-6, 21-4; Mongkhon Bunsun (Tha) bt Daisuke Fujihara (Jpn) 21-18, 16-21, 21-15

MEN’S SINGLES SL4: Lucas Mazur (Fra) bt Charawat Kitichokwattana (Tha) 21-11, 21-10; Pavel Kulikov (Rus) bt Shin Kyung Hwan (Kor) 13-21, 21-12, 21-11

MEN’S SINGLES WH1: Lee Deongseop (Kor) bt Thomas Wandschneider (Ger) 21-16, 21-16; Muhammad Ikhwan Ramli (Mas) bt Lee Samseop (Kor) 21-15, 21-17

MEN’S SINGLES WH2: Kim Jungjun (Kor) bt Kim Kyunghoon (Kor) 21-12, 21-17; Luca Olgiati (Sui) bt Marc Elmer (Sui) 21-16, 21-13;

MEN’S DOUBLES SU5: Oleg Dontsov-Pavel Kulikov (Rus) bt Nils Boening-Tim Haller (Ger) 21-16, 21-16; Abdoullah Ait Bella-Lucas Mazur (Fra) bt Joshua Donker-Mark Molderman (Ned)       21-11, 21-16

MEN’S DOUBLES SL3-SL4: Illia Antonenko-Denis Grzesiuk (Rus-Pol) bt Guillaume Gailly-Mathieu Thomas (Fra) walkover; Mustafa Tugra Nur-Sedat Tuemkaya (Tur) bt Raul Anguiano-Pedro Pablo De Vinatea (Arg-Per) 14-21, 22-20, 21-17

MEN’S DOUBLES WH1-WH2: Kim Jungjun-Lee Dongseop (Kor) bt Rick Cornell Hellmann (Ger) 21-13, 21-16; Kim Kyunghoon-Lee Samseop (Kor) bt Junthong Dumnern-Jakarin Homhual (Tha) 21-12, 21-14

WOMEN’S SINGLES SU5: Cathrine Rosengren (Den) bt Megan Holander 21-14, 21-10; Mamiko Toyoda (Jpn) bt Kaeda Kameyama (Jpn) 21-14, 21-19

WOMEN’ SINGLES SH6: Carmen Giuliana Poveda Flores (Per) bt Oliwia Szmigiel (Pol) 21-6, 21-7; Daria Bujnicka (Pol) bt Nina Kozlova (Ukr) 21-12, 21-11

WOMEN’S SINGLES SL3: Mariam Eniola Bolaji (Ngr) bt Halime Yildiz (Tur) 21-16, 21-15; Oksana Kozyna (Ukr) bt Coraline Bergeron (Fra) 21-6, 21-12

WOMEN’S SINGLES SL4: Helle Sofie Sagoy (Nor) bt Mary Margaret Wilson (Sco) 21-5, 21-1; Haruka Fujino (Jpn) bt Faustine Noel (Fra) 21-17, 21-13;

WOMEN’S SINGLES WH1: Sujirat Pookham (Tha) bt Cynthia Mathez (Tur) 21-10, 21-15; Valeska Knoblauch (Ger) bt Karin Suter-Erath (Sui) 21-15, 21-16

WOMEN’S SINGLES WH2: Amnouy Wetwithan (Tha) bt Emine Seckin (Tur) 21-18, 21-12;  Tatiana Gureeva (Rus) bt Pilar Jauregui Cancino (Per) 21-10, 21-17

WOMEN’S DOUBLES SL3-SU5: Lenaig Morin-Faustine Noel (Fra) bt Oksana Kozyna-Ivanna Redka (Ukr) 21-8, 21-8; Zehra Baglar-Halime Yildiz (Tur) bt Coraline Bergeron-Anna Pushkarevskaya (Ned-Rus) 21-11, 21-10

WOMEN’S DOUBLES WH1-WH2: Kang Jungkum-Lee Sunae (Kor) bt Emine Seckin-Man Kei-To (Tur-Ger) 21-18, 13-21, 21-16; Sujirat Pookham-Amnouy Wetwithan (Tha) bt Tatiana Gureeva-Irina Kuzmenko (Rus) 21-3, 21-8

MIXED DOUBLES SL3-SU5: Lucas Mazur-Faustine Noel (Fra) bt Pavel Kulikov-Lenaig Morin (Rus-Fra) 21-13, 21-14; Daisuke Fujihara-Akiko Sugino (Jpn) bt Jan Niklas Pott-Katrin Seibert (Ger) 21-19, 21-12

MIXED DOUBLES WH 1 – WH 2: Kim Kyunghoon-Kang Jungkum (Kor) bt Marc Elmer-Cynthia Mathez (Sui) 21-17, 21-13; Yuri Ferrigno-Pilar Jauregui Cancino (Ita-Per) 21-17, 23-21, 21-14;

ROUND ONE DOUBLES SH 6: Fabien Morat-Charles Noakes (Fra) bt Alexander Mekhdiev-Hector Jesus Salva Tunque (Rus-Per) 21-9, 21-7; Uliana Podpalnava-Carmen Giuliana Poveda Flores (Rus-Per) bt Daria Bujnicka-Oliwia Szmigiel (Pol) 21-18, 21-18

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *